Najnovšie komentáre

20 December 2016, Utorok Subliminálne správy - časť I.
Napísal Hypnotizer   |   Kategória: Teoretické východiska

Je naozaj možná manipulácia našej psychiky prostredníctvom podprahových komunikátov, vďaka ktorým má dochádzať k ovplyvňovaniu ľudskej psychiky s možnosťou vpašovať do nášho podvedomia sugescie, voči ktorým sa nevieme brániť?


 

Základom týchto úvah je podprahové vnímanie, označované aj ako subliminálne (subliminal perception). Je to proces registrovania vizuálnych alebo sluchových podnetov, ktoré trvajú príliš krátko na to, aby sme ich mohli vedome spracovať.

V tejto súvislosti je chronicky známy James M. Vickary a výsledky jeho experimentu v ktorom premietal divákom film, kde pomedzi normálne obrázky vkladal v jednominútových odstupoch dva typy správ. Jedna obsahovala nápis: Si hladný? Jedz popcorn. Druhá: si smädný? Pi Coca colu. Diváci o tom neboli dopredu informovaní.
Výsledkom bol podľa Vickaryho nárast konzumácie týchto produktov v okolitých predajniach. U popcornu o 57% a u Coca coly o 18%. V roku 1958 bol jeho experiment zopakovaný v originálnej verzii, ale nebol zaznamenaný žiaden signifikantný výsledok.  Neskôr, v roku 1962 Vicary svoje pôvodné tvrdenie o vkladaní motivačných záberov vyvrátil a priznal, že to bol len marketingový ťah. Okrem toho, Vickaryho experiment mal vážne metodologické nedostatky.


Keď sa porozhliadneme okolo seba, nájdeme množstvo zmienok či už z prítomnosti alebo z minulosti o aplikácii podprahových sugescií v hudbe, reklame, masmédiách. Fenoménom nášho storočia je predaj rôznych motivačných nahrávok s cieľom dosiahnúť zásadné zmeny v naších návykoch, či zvyšovanie miery konkrétnych schopností. Niektoré sú zamerané na odbúravanie nadváhy, stresu, zbavenie sa zlozvykov, zvyšovanie výkonnosti alebo zlepšenie zručností.

Reklama na kúpu takýchto nahrávok na nás číha pomaly už aj pri otvorení chladničky, s tvrdením, že ich počúvanie prinesie vyriešenie problému efektívnejšie

a rýchlejšie, než hypnóza.

Otázkou teda je, či existuje podprahové vnímanie a ak existuje, do akej miery nás vedia ovplyvniť podprahové sugescie. Ak existujú, sú účinnejšie než hypnóza alebo nie?
 

Komentáre   

 
0 #3 JamesvaX 2019-12-02 01:51
Login 918Kiss – Uberwin.club More info!..
Citovať
 
 
0 #2 DeannaLic 2019-10-05 09:39
Hi guys! Does anyone know of similar adult affiliate programs like this - xvideass.top
Throw off the list please!)
Citovať
 
 
0 #1 Lorene 2018-08-23 20:22
Yesterdаy, while I was at work, my sister stole my iPad and tested
to see if it cɑn ѕurvive a thirty foot drop, just so she can bе a youtube
sensation. My apple ipad is now destroyed and she haѕ 83 views.

I know this is totallу off topic but I had to share it
with someone!

My web-site lommelnive loѵvlige (Nelson: https://www.schweizerknive.dk/schweizerkniv-med-paa-camping/)
Citovať
 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť