Najnovšie komentáre

06 M├íj 2012, Nede─ża Ideomotorick├Ż pohyb a hypn├│za
Nap├şsal Hypnotizer   |   Kateg├│ria: Teoretick├ę v├Żchodiska

Ideomotorický pohyb a hypnóza

 

V roku 1874 objavil W.B.Carpenter fakt, ┼że predstava nejakého pohybu v┼żdy u┼ż v malej miere vyvoláva pohyb sám. Svoje poznatky uverejnil pod názvom „Ideomotorický zákon“. Tento efekt, známy dnes aj ako carpenterov efekt, (carpenterov efekt – mimovo─żný pohyb vyvolaný predstavou pohybu) najlepšie ilustrujeme pri pokusoch s tzv.siderickým kyvadlom.
 


Pou┼żijeme ─żubovo─żnú ni┼ą, na jej jeden koniec upevníme nejaký predmet – prste┼ł, krú┼żok..etc.  Ve─żkos┼ą tohto predmetu ─Źi materiál z ktorého je zhotovený nehrá v tomto prípade ┼żiadnu rolu.

Uchopíme ni┼ą medzi palec a ukazovák, ruka mô┼że by┼ą vo─żne vo vzduchu alebo ju oprieme v lakti o podlo┼żku. Ruku dr┼żíme pevne, aby sme kyvadlom akoko─żvek vedome nepohybovali.

A teraz sa sústredíme na názornú predstavu, ┼że kyvadlo sa pohybuje z ─żava do prava. Ak sa oddáte tejto predstave pohybu s plnou intenzitou, onedlho sa kyvadlo naozaj rozkýva zhodne so smerom jeho pohybu v predstave.

Ustálime kyvadlo a skúsime si predstavi┼ą opa─Źný pohyb, alebo rota─Źný pohyb v smere hodinových ru─Źi─Źiek alebo pohyb proti smeru hodinových ru─Źi─Źiek. Po┼żadovaný efekt sa ochví─żu naozaj dostaví.

 

 

Aká spojitos┼ą je medzi ideomotorickými pohybmi a hypnózou?


Na prvý poh─żad by sa zdalo, ┼że neexistuje spojitos┼ą s hypnózou, ale nie je tomu tak. V hypnóze vyu┼żívame tzv. ideomotorickú signalizáciu. Koncepcia ideomotorickej signalizácie vychádza z predpokladu, ┼że tranz je zmeneným stavom vedomia, v ktorom klienti vnímajú svoje ideomotorické signály ako autonómne – tj. dochádza k nim spontánne, bez toho, aby sa klient akoko─żvek  vedome o pohyb usiloval.


Je to vlastne forma komunikácie medzi  klientom (resp. jeho podvedomím ) a hypnotizérom, prostredníctvom neverbálnych komunika─Źných kanálov – ideomotorických pohybov.


Pred samotným vyu┼żitím tejto komunikácie je potrebné klienta kalibrovat, tj. zisti┼ą akým pohybom nám  jeho podvedomie odpovie kladne, záporne. Niektorí autori odporú─Źajú širšiu kalibráciu, tj. pohyb pre áno, nie ale i pohyb pre nechcem odpoveda┼ą ─Źi neviem odpoveda┼ą. A┼ż po dôkladnej kalibrácii a jej pretestovaní ju mô┼żeme vyu┼żi┼ą pre terapeutické ciele. Ideomotorickými pohybmi mô┼żu by┼ą pohyby prstov, pohyby ruky, pohyby hlavou a podobne.

 

Je potrebné prihliada┼ą na fakt, ┼że tieto pohyby sú ─Źasto nepatrné, niekedy ve─żmi pomalé a mierne, avšak vytrvalé. Je potrebné ich rozlíši┼ą od pohybov na vedomej úrovni, ktoré sú ove─ża výraznejšie a rýchlejšie. Najlepším u─Źite─żom v tomto prípade je prax a pozorovanie.


Ideomotorická signalizácia je pravdepodobne reak─Źným systémom, ktorý funguje viac autonómne , ne┼ż hovorený prejav a preto je pre tranz vhodnejšou formou komunikácie. O rozpracovanie ideomotorickej signalizácie sa zaslú┼żil v zna─Źnej miere aj Milton H. Erikson, ktorý ju vyu┼żíval pri navodení a  preh─║bovaní  hypnotického tranzu a samozrejme pri komunikácii v tranze.


Mnohé zo známych tzv. okultných a paranormálnych javov je mo┼żné chápa┼ą ako mimovo─żné svalové pohyby – ideomotorické a ideosenzorické reakcie, ktoré sú vysielané a prijímané podvedomím. Patria sem javy ako ─Źítanie myšlienok, špiritistická tabu─żka, médijné javy s otá─Źaním stolíka a podobne.


Ja osobne naj─Źastejšie vyu┼żívam ideomotorickú signalizáciu pre potvrdenie ur─Źitých situácií napríklad v hypnotickom regrese. Ovšem v tomto prípade vyu┼żívam iba pohyb pre kladnú odpove─Ć.

 

Koment├íre   

 
0 #1 Adam Priker 2015-09-03 10:04
O tomto fenom├ęne som si ─Ź├ştal v knihe od Derrena Browna. Povedal by som, ┼że technika s kyvadlom je aj zauj├şmav├Ż sp├┤sob zis┼ąovania hypnability. Ned├ívno som to vysk├║┼íal na kamar├ítke. Ona dr┼żala kyvadlo, ktor├ę sa s podporou mojich sugesci├ş rozhojdalo. Bola z toho v takom ├║┼żase, ┼że sa nieko─żkokr├ít uis┼ąovala, ─Źi to vid├şm aj ja, alebo m├í halucin├ície :))
Citova┼ą
 

Prida┼ą koment├ír


Bezpe─Źnostn├Ż k├│d
Obnovi┼ą