Najnovšie komentáre

13 Marec 2012, Utorok Kto bol Dave Elman?
Napísal Hypnotizer   |   Kategória: Teoretické východiska

Kto bol Dave Elman?


Medzi najvplyvnejšie osobnosti hypnózy 20. storočia patria bez pochyby dvaja velikáni Milton Erickson a Dave Elman.

 

 

 

 

 

 

 

Dave Elman aj napriek tomu, že publikoval iba jednu knihu o hypnóze, zanechal po sebe veľmi veľkédedičstvo. Vytvoril unikátne indukčné techniky navodzovania hypnotického tranzu, pre ktoré ho mnohí považujú za najväčšieho hypnotizéra všetkých čias.

 

Jednoducho povedané, Ericksonové indukcie môžu trvať veľmi dlho, no Elmanové bleskové indukcie umožňujú vstup do hypnotického tranzu za menej než minútu.

 

Dave Elman vlastným menom David Kopelman, (1900-1967) se narodil v Park River, North Dakota v máji 1900, a vyrostl v Fargo , North Dakota . Zomrel v roku 1967.

 

Záujem o hypnózu vzbudil u neho fakt, že jeho otec umieral na rakovinu, pričom rodinný priateľ mu hypnózou uľavoval od bolesti. Elman sa začal od neho učiť hypnotické techniky a začal si uvedomovať obrovské možnosti hypnózy.

 

Elman bol talentovaným hudobníkom a komikom. V rokoch 1914 – 1921 Pôsobil ako estrádny umelec, začal používať umelecké meno Elman. Jeho výskumy hypnózy viedli k tomu, že v tomto období vyvinul techniky Bleskových indukcií a hrdil sa titulom „ najmladší a najrýchlejší hypnotizér na svete“ Bol to velmi dôležitý objav vzhľadom na rozvoj scenic a street hypnózy.

 

V roku 1920 pracoval ako skladateľ pre WwC Handy a popri tom hráva ako džezový hudobník. V roku 1937 vytvoril formát „Hobby Lobby“, ktorý sa radil medzi najúspešnejšie rozhlasové formáty v USA.  Neskôr vytvoril program „War Bond aukcie“. Za čo dostal mnoho ocenení od vlády USA.

Trvalo niekoľko rokov, kým si uvedomil, že bleskové indukcie je možné úspešne použiť aj v medicíne.

 

V roku 1949 zača organizovať výukové kurzyhypnózy, na ktorých vyučoval svoje rýchle indukčné metódy a spôsoby úľavy od bolesti lekárov, hlavne zubných lekárov, ktorí sú pre nedostatok času v podobnej situácii ako scénický hypnotizér na javišti Za pomoci jeho indukčných techník sa vykonalo množstvo chirurgických výkonov..

 

V roku 1962, po prekonaní infarktu, v dobe rekonvalescencie píše svoju jedinú knihu:“Finding in Hypnosis“, neskôr publikovanú aj pod názvom “Hypnotherapy“.

V roku 1967 Zomiera.

Zdroj: http://www.daveelmanhypnosisinstitute.com/

 

Pridať komentár


Bezpečnostný kód
Obnoviť